Ana sayfa Polonyada Yüksek Lisans 

Polonyada Yüksek Lisans 

Polonyada Yüksek Lisans 

 

Polonya’da Yüksek Lisans / Master eğitimi son yıllarda Türk öğrenciler arasında oldukça popüler olmaya başlamıştır. 

 

Polonya’da master fiyatları ve yaşam masraflarının diğer ülkelere göre çok daha uygun olması ülkemizde popülerliğini arttıran başlıca sebeplerdir. Polonya’da eğitim sisteminin dünyaca ünlü ve kaliteli olması ve Polonya üniversitelerinin YÖK denkliği bulunması diğer önemli sebeplerdir.

 

Polonya’da Master Yapmanın Özellikleri ve Avantajları

 • Polonya üniversitelerinin dünyaca ünlü ve kaliteli olması,
 • Türk öğrencilerden başvurular için sadece Lisans Diploması istemesi (ALES, GMAT, GRE gibi sınavlara gerek yoktur)
 • Hem İngilizce hem Lehçe olarak eğitimlerin sunuluyor olması,
 • Polonya’nın bir Avrupa Birliği ülkesi olması ve AB diploması sunması,
 • Polonya üniversitelerinin YÖK denkliğinin bulunması,
 • Mezuniyet sonrasında 1 yıl çalışma ve ikamet izni verilmesi,
 • Polonya’da öğrenim gören tüm üniversite öğrencilerine (İngilizce ve Lehçe) yasal çalışma izni verilmesi,
 • Eğitim ücretlerinin ve yaşam masraflarının diğer ülkelere göre çok daha uygun olması gibi sebepler sayılabilir.

Polonya üniversitelerinde hem İngilizce hem de Lehçe olarak eğitimler sunulmaktadır.

İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler ilk yıl hazırlık sınıfında
(Varşova’da bulunan anlaşmalı dil okulumuz bünyesinde veya dilerseniz İstanbul’da anlaşmalı iş ortağımız İngilizce Kampüsü’nde ) eğitim alarak  dil seviyelerini geliştirip, sonrasında yüksek lisans programlarına başlayabilmektedirler. Polonya’da yüksek lisans / master eğitimleri genel olarak 2 yıl sürmektedir. Ancak daha kısa süreli programlar da (1 yada 1,5 yıl gibi) bulunmaktadır.

Polonya’daki yüksek lisans/master programalarının bir çoğuna Türkiye’de üniversiteyi bitiren öğrenciler doğrudan kabul edilmektedirler. 

Ancak bazı üniversiteler ve bazı bölümler için özel giriş koşulları (belirli bir not ortalaması yada portfolyo hazırlanması gibi) sözkonusu olabilmektedir. Bunlarla ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için bizimle iletişime geçiniz.

Polonya’da lisans eğitimi aldığınız bölümle alakalı bölümlerde yüksek lisans yapabilirsiniz.

Polonya’daki üniversitelerin birçoğu Lisans eğitimi yapılan dalın Yüksek Lisans ile uyumlu olmasını istemektedir. Ancak bazı bölümlere (MBA gibi) tüm alanlardan öğrenciler kabul edilmektedirler.

Polonya’daki yüksek lisans programlarının ücretleri genel olarak 1.500 Euro – 5.000 Euro arasında değişmektedir. 

Polonya’da yüksek lisans programları genellikle Eylül-Ekim aylarında başlar.
Bunun yanısıra bazı üniversitelerde ve bazı bölümlerde ara dönem olan Şubat ayında da başlangıçları bulunmaktadır.

Polonya’da üniversite okurken devlet yurtlarında ya da öğrenci evlerinde kalabilirsiniz.
(PolonyadaEgitim.NET) Yurtdışı Eğitim Danışmanlık olarak öğrencilerimizin taleplerine ve bütçelerine en uygun konaklama seçeneklerini sunarız. Devlet yurtlarının fiyatları aylık 150 – 300 Euro arasında değişirken, öğrenci evlerinin fiyatları aylık 200 – 400 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Polonya’da eğitim alırken Schengen vizeniz ile Tüm Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olacaksınız. Böylelikle diğer Avrupa ülkelerine dilediğiniz gibi seyahat edebileceksiniz.

Polonya’da aylık yaşam maliyetleri 350 – 400 Euro arasındadır. Devlet yurtlarında ikamet eden ve ortalama bir yaşam süren bir öğrencinin aylık 350-400 Euro civarında yaşam masrafı olur. Polonya eğitim kalitesi, üniversite harçları ve aylık giderleri göz önünde bulundurulduğunda öğrenciler için dünyadaki en avantajlı ve yaşanabilir ülkelerden biridir diyebiliriz.

Polonya’da faaliyet gösteren birçok uluslararası şirket ve öğrenciler için iş fırsatları vardır. Polonya Avrupa Birliği devletleri arasında en genç ve dinamik nufüsa sahip ülkelerden biridir. Hem bu sebepten hem de maliyetlerin diğer Avrupa ülkelerine göre daha düşük olmasından dolayı birçok uluslararası şirket Polonya’da şirket kurmayı tercih etmektedir. Bu da öğrenciler açısından mezuniyet sonrası iş bulma şansını yükseltmektedir.

Polonya’da Yüksek Lisans Programlarına Başvurmak için Gerekli Belgeler

 • Lise Diploması> Valilik yada kaymakamlık Apostille mührü onaylı versiyonu
 • Üniversite Diploması > Valilik yada kaymakamlık Apostille mührü onaylı versiyonu (Lisans eğitimi yapılan dalın Yüksek Lisans ile uyumlu olması gerekmektedir)
 • Üniversite transkripti > Islak imzalı ve mühürlü (Okula göre istenen not ortalaması değişmektedir)
 • Üniversiteden alınmış iki referans mektubu
 • Dil sertifikası Yüksek lisans için okula göre 6 – 7 IELTS (Bazı okullar dil sertifikası istememektedir, Skype üzerinden sözlü sınavlar mümkün olabilir ayrıca bazı üniversitelerde şirketimizin öğrenciyi test etme imkanı vardır)
 • İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık sınıfı sunulmaktadır.
 • Pasaport Fotokopisi
 • Tüm yukarıdakı evrakların İngilizce tercümeleri

 

 

Hangi Bölümlerde Yüksek Lisans Yapabilirsiniz?

Polonya’da master yapmak isteyen öğrencilerin birçok departman seçeneği bulunmakta. Özellikle Avrupa’nın sayılı üniversitelerinden Varşova Üniversitesi‘nde onlarca departmanda yüksek lisans yapabilirsiniz. Bölümünüze uygun bölümleri öğrenmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Programlara İngilizce veya Lehçe olarak başvuru yapabilirsiniz.

  

Bizlerden danışmanlık hizmeti alan öğrencilerimize Polonya’da verdiğimiz hizmetlerimiz

 • Sigorta
 • İkametgah
 • Oturum Musadesi
 • Havalimanı transferleri
 • Şehir tanıtımları
 • 7/24 destek hattı
 • Staj ve iş bulma konusunda destek
 • Şehir gezileri

Detaylı Bilgi İçin;

 

Polonya’da Eğitim NET Danışmanlık Polonya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır.Polonya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için bizi arayabilir,   İletişim Formunu doldurabilir  bilgi@polonyadaegitim.net ‘e  mail atabilirsiniz.