Ana sayfa Polonya'daki Üniversiteler Polonyada Üniversite Ücretleri

Polonyada Üniversite Ücretleri

101
0
polonyada-universite-fiyatlari

Polonya’da Üniversite Ücretleri

Eğer tercihiniz Avrupa’nın gittikçe güzelleşen ve gelecek vadeden şehri Polonya’da eğitim almak ise ve bu eğitimi Polonya’nın en iyi devlet üniversitelerinde almak istiyorsanız işte size derlediğimiz üniversite ve bölüm fiyatları [yasr_visitor_votes size=”large”]

Teknik –Mühendislik gibi alanlarda Lisans Eğitimi Üniversite Ücretleri

 

Aşağıdaki Tablo 1 Polonya’nın En İyi Teknik Üniversitesi olan

Varşova Teknoloji Üniversitesi için hazırlanmıştır.

 

Bölüm Eğitim Süresi Fiyat (Dönem) Türkiye’de Fiyatlar
Bilgisayar 7 Sömestr 1650 € 4500 €
Mekatronik 7 Sömestr 1350 € 4500 €
Uzay Mühendisliği 7 Sömestr 1500 € 4500 €
Elektrik Mühendisliği 8 Sömestr 1500 € 4500 €
İnşaat Mühendisliği 8 Sömestr 2000 € 4000 €

Varşova Üniversitesi Ücretleri

 

Üniversite Bölüm Fiyat ()
Varşova Üniversitesi Arkeoloji 2000 €
Varşova Üniversitesi Finans ve Uluslararası Yatırım 2100 €
Varşova Üniversitesi Psikoloji 4900 €
Varşova Üniversitesi Siyaset Bilimi 3000 €
Varşova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 3000 €
Varşova Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyat 3000 €
Varşova Üniversitesi Felsefe 2000 €

*Fiyatlar Günceldir. 

 

Türkiye’deki Vakıf Üniversiteleri ve Polonya’da bulunan Devlet Üniversitelerini genel olarak kıyasladığımızda ise;

 

Vakıf Üniversiteleri Polonya’da Üniversite
Kriter: Maliyet
Vakıf üniversitelerinde eğitim almanın bir yıllık maliyeti tüm gider kalemleri toplandığında yıllık ortalama 30.000 – 70.000 TL civarındadır Polonya’da eğitim almanın maliyeti şehir , üniversite ve bölüme göre 24.000 – 34.000 TL arasındadır.
Kriter: Üniversiteye Giriş Zorluğu
Öğrencin üniversite yerleştirme sınavında başarılı olması gerekmemekte. Buna ek olarak yine de birçok öğrenci potansiyel olarak uygun olduğu bölümü okuyamamaktadır. Üniversite sınavında başarılı olma şartı aranmaz. Öğrencileri lise eğitimlerine uygun olan herhangi bir bölümde okuyabilirler. İdeallerine ulaşabilirler. Lise Diplomanız YETERLİDİR!
Kriter: Eğitim sürecinde başarı
Öğrenci çoğu zaman istemediği bir üniversitede ve bölümde okuduğu için motivasyon sorunu yaşar ve başarı göstermesi zordur. Öğrenci idealindeki bölümü okumanın verdiği motivasyonla eğitim alır, başarılı olma olasılığı daha yüksektir.
Kriter: Eğitim Süresi
Lisans eğitim süresi 4 yıldır. İngilizce hazırlığı ile birlikte süre 5 yıl olur. Lisans eğitim süresi genellikle(!) 3 yıldır. Hazırlık eğitimiyle birlikte 4 yıl sürer. Öğrencinin hem toplam maliyeti düşer hem de hayata 1 yıl erken atılır.
Kriter: 4 yıl sonunda elde edilenler
Öğrencinin elinde SADECE DİPLOMA olur. Türkiye’de Dil eğitimi herkesin malumu ve maalesef mezun olan ögrenciler oldukça yetersiz mezun olmaktadırlar. Diploma + çok iyi derecede en az 1 yabancı dil, 1 yıllık iş tecrübesi. Eğitim süresi 3 yıl olduğundan üçüncü yılın ardından öğrenci dördüncü yılını bir işte çalışarak geçirebilir, hem iş tecrübesi edinir hem de 20-30 bin TL kazanır. Bu sayede 3 yıl boyunca harcamış olduğu giderlerin önemli bir bölümünü kazanmaya başlar.
Kriter: Diploma Prestiji ve Getirisi
Türkiye’de sıradan bir vakıf üniversitesinden alınan bir diplomanın iş dünyasında bir prestiji yoktur. Ülkemizde maalesef yüzbinlerce işsiz vardır. Burada alacagınız  diploma ve harcayacagınız okul ücreti ile çok daha büyük yatırımlar yapabilmektesiniz. Öğrenci Polonya’da YÖK denkliği olan bir üniversiteden mezun olduğunda hem Türkiye’de hem de Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilir. Avrupa birliği diplomaları ABD, Kanada ve Avustralya tarafından da tanınmakta ve rağbet görmektedir. Yurtdışında eğitim almış biri, kendine güveni yüksek kendi ayakları üzerinde durabilen biri olarak gözükür.
Kriter: Yabancı dil öğrenimi
Türkiye’de üniversitede hazırlık eğitimi alıp da iyi derece İngilizce konuşabilen öğrencilerin sayısı çok azdır. Ülkemizde maalesef güzel bir ingilizce eğitimi verilmemesinden ötürü mezun olanlar genelde dil kurslarına giderek ingilizcelerini geliştirmek isterler, ancak dilleri maalesef genel olarak çok iyi seviyeye gelmez. bu açıdan da iş bulmaları zor olmaktadır. Polonya’daki üniversitelerde eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra, içinde bulunulan uluslararası topluluk nedeniyle öğrenciler kampüslerinde ve diğer öğrenciler ve öğretim üyeleriyle İngilizce iletişim kurmak zorunda olduklarından İngilizceleri mükemmelleşir. Öğrenciler ayrıca bulundukları ülkenin ana dilini de zaman içinde rahatlıkla öğrenirler. Bu özellikleri onlara önemli bir tercih edilme nedeni oluşturur.
Kriter: Kazandırdığı vizyon ve kişisel gelişime katkısı
 Örneğin İstanbul’un merkezinde eğitim alan bir öğrenci ile, Anadolu’nun küçük bir ili ya da ilçesinde, Kıbrıs’ta, ya da İstanbul’un uzak ilçelerinde eğitim alan öğrencinin kişisel gelişim anlamındaki edinimleri arasında uçurumlar vardır. Şehircilik, kültür, sanat, spor, tarih, ulaşım ve diğer olanaklar açısından yetersiz ya da kötü yaşam standartları sunan bir okul  ve şehir, öğrencinin vizyonu ve kişisel gelişimine bir katkı sağlamamakla birlikte, öğrencide ciddi manada özgüven kaybına neden olur. Bu tarz eğitim alan öğrencilerin birçoğu mezun olduktan sonra dahi birçok işlerini ailelerinden destek ve refakat almadan yapamayan kişiler olarak hayatına devam etmekteler ve   genellikle başarısız olmaktadırlar. Polonya’da köklü üniversitelerin kampüslerinde eğitim alan öğrenciler kişisel gelişim ve özgüven açısından büyük avantajlar sağlar. Başka ülkelerden gelen öğrencilerle birlikte yaşam, yeni hobiler ve aktiviteler, birçok farklı şehir ve ülkeyi görebilme olanakları öğrencilerin hayata tam donanımlı, kendine güveni olan, bağı

 

Detaylı Bilgi İçin;
Polonya’da Eğitim Danışmanlık

Polonya’da  bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır.Polonya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için    bizi arayabilir, Bilgi İstiyorum Formu‘nu doldurabilir veya bilgi@polonyadaegitim.net  ‘a mail atabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here