Ana sayfa Referanslar Polonya’da Üniversite Okuyanlar

Polonya’da Üniversite Okuyanlar

313
7
polonyada-okuyanlar

Polonya’da Üniversite Okuyanlar-1

Öğrencilerimizden Cem Anlatıyor…

Bizlerden danışmanlık hizmeti alarak Polonya’nın En iyi Teknik Üniversitesi olan Varşova Teknoloji Üniversitesi’ne yerleşen öğrencimiz Cem’i dinleyelim…


 

Once upon a time in İstanbul…..

Herkesin bildiği gibi üniversite seçmek zorlu bir süreç.

Ben bu süreci yaşarken önüme yurtdışında okuma seçeneğinin ailem tarafından  verilmesiyle araştırmaya başladım.

Üniversite Eğitimi için Polonya

Mühendislik okumak istiyordum ve orta gelirli bir aileden geldiğim için ucuz bir yer olmalıydı ayrıca eğitimin de iyi olması gerekiyordu.

Bu düşüncelerle araştırmaya başladım ülke ülke. Euro kullanan ülkeleri geçmek durumunda kaldım hem maddi yönden hem de bir çok ön koşul istemelerinden dolayı.

Örneğin Almanya, Bir çok üniversitesinde halen İngilizce bölüm yok. Olanlara başvurmak için ise önce o bölümü Türkiye’de kazanmanız gerekiyor yani YGS, LYS kaçınılmaz.

Polonya’da Üniversite Okumak için Lise Diplomanız Yeterli.

Ancak Polonya için gereken tek şey lise diploması ve İngilizce B2 seviyesinde yeterlilik.

 

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi Almak İstedim?

Araştırmalarım sonucunda, Polonya halkının güzel insanlar olduğunu öğrendim.

Ülkenin neredeyse Türkiye ile maddi olarak aynı seviyede olduğunu gördüm. Yavaş yavaş Polonya kafamda netleşmeye başlayınca bu sefer üniversiteleri araştırmaya başladım. Dünya üniversiteler sıralamalarını araştırdım ve gördüklerim beni tatmin etti.

Yaptığım bir hesaplama vardı ki, sonucu beni anında kayıt sürecine itti.

Eğer İstanbul’da yaşayan birisi olarak ben bir özel üniversiteye gitsem benim masraflarım Polonya’da okumak için harcayacağım paradan daha fazla olacak.

O zaman neden Polonya’ya gidip, bir Avrupa ülkesinde sıkıntı stres olmadan yaşayıp, sonunda da Avrupa Birliği’ne üye bir ülkenin üniversitesinden mezun olmak istemeyeyim?

Ancak bir sıkıntım vardı o da İngilizce yeterlilik belgemin olmamasıydı.

Bu sorun için danışmanlık Hizmeti aldığım POLONYADA EĞİTİM.NET uzmanları sağolsun o konuda da çok yardımcı oldular.

Polonya’da Varşova Teknoloji Üniversitesinin İngilizce eğitimine başladım.
Ve serüven benim için buradan başladı.

Erken başvuru ve işlemleri çabuk halletmemizin avantajı olarak güzel ve şirin bir yurda yerleştim ve ingilizce eğitimime başladım öncelikle
Kurs hocalarım sayesinde İngilizce’de hiç bilmediğim grammar i öğrendim .

Yıllarca kendim ingilizce çalışmama rağmen öğrenemediğim noktaları kavradım.

Kursun sonunda uluslararası geçerliliği olan bir İngilizce sınavına girerek, yeterlilik belgemi aldım ve aynı üniversitede Fotonik Mühendisliğine başladım.

Neden Fotonik Mühendisliği?

Geleceğin bilim dalı olduğuna inandığım bir alan. Oldukça yeni ilerleyen ve ilerleyen zamanlarda gözde bir alan olacağına inandığım. Türkiye’de ileri gelen fikirlerine güvendiğim saygı duyduğum insanların da tavsiyesi bu yöndeydi.

Dileyenler için bu konuyla ilgili fotonik mühendisliğini anlatan bir yazı daha paylaşabilirim.

Şu anda ikinci sınıftayım ve aldığım eğitim Türkiye’deki arkadaşlarımda konuştuğum kadarıyla Türkiye’den çok daha iyi ve üniversitemi seviyorum.

Son olarak Polonyalılar hakkında bir şey eklemem gerekirse, gerçekten yardımseverler.

Hiç unutamayacağım bir anı var.

Varşova’daki ilk haftam ve akşam dışarıya gezmeye gittim.
Geri dönüşte kaza eseri yanlış tramvaya bindim.

Telefonla uğraşırken tramvayın başka bir yere gittiğini farketmem biraz zaman aldı. Tramvaydan indikten sonra beni bir panik aldı. hiç bilmediğim bir şehirde gece saat 12’ye gelirken kayboldum.

Bir umut etrafta insan aradım ve bir kadına rastladım. Kaybolduğumu söyledim ve yardım istedim ve kadın kibarca kabul edip nerde kaldığımı sordu, kaldığım yeri söyledim ve kadın beni otobüs durağına götürdü, hangi otobüse bineceğimi söyledi ve yanımda beklemeye başladı.

Bir kaç dakika sonrasında anladım ki kadın benim otobüse binmemi bekliyormuş ve sonra eve gidecekmiş. Gözlerim yaşaracaktı resmen ve kadına kibarca gidebileceğini söyledim. Diğer yaşadığım şeylere dayanarak da diyebilirim ki bir sürü Polonyalı böyle.

7 YORUMLAR

  1. Şu anki hayatına uyum sağlayabiliyor musun?

    Mezun oldugunda ne yapmayı planlıyosun?

    ne kadar zamandır oradasın?

    Teşekkürler..

    • ilk soruna cevap olarak evet. uyum sağlamak konusunda çok bir sıkıntı olmadı. zaten Polonya’daki yabancı sayısı her sene artıyor ayrıca Avrupa’dan çok Erasmus öğrencisi geliyor Polonya’ya. Mezun olduğumda buradaki bir uluslararası şirkete girmeyi planlıyorum ve 4 senedir Polonya’da yaşıyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here