Ana sayfa Polonya'da Eğitim Polonyada Üniversite Okumak İçin Gerekenler

Polonyada Üniversite Okumak İçin Gerekenler

185
1
polonyada-universite-okumak-icin-gerekenler

Polonya’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Şartlar

Polonya yabancı öğrencilere üniversitelerini açan ve farklı ülkelerden öğrencilere lisans ve yüksek lisans eğitimi sağlayan bir ülkedir. Ülkede dünyanın hemen hemen her tarafından binlerce öğrenci Lisans ve Yüksek Lisans düzeyinden eğitim almak için Polonya üniversitelerini tercih etmektedir.

 

Polonya üniversitelerinin çoğu devlet üniversitesidir ve düşük harçlar ile eğitim vermektedirler. Polonya üniversitelerinde ağırlıklı olarak eğitim dili doğal olarak Lehçedir. Ancak bazı üniversiteler lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

Her dönem mimarlık, mühendislik, tıp, sosyal bilimler denilince ilk akla gelen Polonya Türkiyedeki öğrencilerin büyük ilgisini çekmektedir.

 

Polonya’da üniversite eğitimi almak için YGS ile akalı herhangi bir şart aranmamaktadır.

 

Lisans eğitiminin 3 veya 3,5  yıl sürdüğü Polonya’da yükseköğretim için son yıllarda giden öğrenci sayısı hızla aratmaktadır.

Bunun en başlı sebebi üniversite kalitesinin yüksek ve ücretlerinin düşük olmasıdır.  bazı üniversiteler lisans ve yüksek lisans seviyesinde İngilizce eğitim vermektedirler.

 

polonyada-universite-okumak

Polonya’da Üniversite Eğitim Ücretleri

 

Polonya’da  devlet üniversitelerinde genelde ülkemizde olduğu gibi öğrenciden sadece dönemlik harç ücreti alınıyor. Yıllık devlet üniversitelerinde harç ücretleri 1500 ila 3000 Euro arasında değişiyor. Özel üniversite ücretleri ise 5,000-100,000 Euro arası değişmektedir.

 

Üniversite sınavıyla herhangi bir şart aranmadığı için Polonya’da okumak isteyen öğrenciler kayıtlarını hemen yapabilirler.Lisans eğitiminin 3 veye 3,5 yıl sürdüğü Polonya’da öğrenciler lisanslarını tamamladıktan sonra 2 yıl süren yüksek lisans eğitimlerine devam edebilir ya da 1 yıl içinde iş bulmaları durumunda Polonya’da ikamet ve çalışma izni elde edebilirler.

 

Polonya’da Hangi bölümler Okunabilir?polonyada-universite-okumak-icin-gerekenler

 

Polonya üniversitelerinde uluslararası öğrenciler en çok; Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Sosyal bilimler alanlarını tercih etmektedirler.

 

Günümüzde Lehçe bilmeden Polonya’da okuma imkanı tamamıyla mümkündür. Birçok farklı alanda 200’ün üstünde İngilizce eğitim veren bölüm bulunmaktadır. Öğrenci ya İngilizce-Lehçe karışık ya da yüzde yüz İngilizce eğitim alabilir. Her durumda öğrenci, okuduğu bölümün yanında Lehçe dil eğitimi de alıp günlük hayatta pratik yaparak Lehçesini geliştirebilir.

 

Bir öğrencinin Polonya’daki yaşam giderleri, ülkemizde ki büyük şehirlerdeki yaşam giderleri ile kıyaslandığında çok da farklı değildir. Polonya’da bir öğrencinin konaklama ve yemek giderleri dahil aylık masrafı yalnızca 1500-2000 TL arasında değişir. Ayrıca, Polonya’daki üniversitelerde öğrenciler için çeşitli konaklama imkanları bulunuyor. Öğrenciler, üniversite yurtlarında, özel yurtlarda veya öğrenci evlerinde konaklayabiliyorlar. Konaklama ücretleri ise 350-600 TL arasında değişiyor.

Öğrencilerin haftada 10 saate kadar çalışma izni var. Mezuniyetten sonra da 1 yıl çalışma ve oturma izni veriliyor. Öğrenciler vize için büyükelçilik ya da konsoloslukların okul bölümlerine başvuru yapmaktadır.

 

Polonya’da Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları

 

*Polonya’da dünya çapında iyi üniversitelerde okuyabilirsiniz

*Polonya halkı sakin mizaçlı ve yardımsever insanlardır.

*YGS ya da LYS gibi sınavlarla uğraşmanız gerekmemektedir.

*Avrupa’nın çatısı konumunda olduğu için diğer Avrupa ülkelerini gezmek istediğinizde ucuz uçak biletleri bularak gezebilirsiniz

*Dünyanın her yerinde geçerliliği olan bir diplomaya sahip olursunuz ve kolayca iş bulabilirsiniz

*Lisans eğitimi 3 ile 3,5 yıl arası değişmektedir.

*Üniversiteyi bitirdikten sonra çalışma iznine de sahip olursunuz.

*Polonya’da yaşam diğer ekonomik ülkelere göre daha ekonomiktir.

Hizmetlerimiz

•Polonya Üniversiteleri Tercih Danışmanlığı

 

 • Karar Verme Aşamasında Uzman Destek

 

 • Üniversite Kayıt İşlemleri

 

 • Ulaşım Ve İrtibat Hizmetleri

 

 • Vize Danışmanlık

 

 • Polonya’da Havaalanı Karşılama

 

 • Uygun Konaklama Sunumu

 

 • İndirimli Uçak Bileti Rezervasyonu

 

 • Üniversite Tanıtım Ve Oryantasyon Programları

 

 • Polonya’da Yaşam Seminerleri

 

 • Sosyal Çevre Etkinlikleri

 

 • Üniversite Yaşamı Boyu Eğitim Destekleri

 

Detaylı Bilgi İçin;

 

Polonya’da Eğitim NET Danışmanlık Polonya’da bulunan devlet ve özel üniversitelerle birlikte çalışmakta ve öğrencilerin bu üniversitelere kayıtlarını yapmaktadır.Polonya üniversiteleri hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru, kayıt işlemleri, vize ve oturma izni ve konaklama hizmetlerini öğrenmek için  bizi arayabilir,   İletişim Formunu doldurabilir  bilgi@polonyadaegitim.net ‘e  mail atabilirsiniz.

1 YORUM

 1. Merhabalar çok teşekkürler. Sizler gün içerisinde ofiste oluyor musunuz gelip bilgi alsak ayrıca?

  teşekkürler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here